cross out dream apart
preloader

REZERWACJA ON-LINE

  Przyjazd
  Wyjazd
Wyczyść
Wybierz date przyjazdu

Co oznaczają kolory szlaków górskich?

Polskie góry każdego roku przyciągają tysiące turystów i miłośników pieszych wycieczek, którzy pragną podziwiać piękno okolicznych krajobrazów. Zanim jednak wybierzemy się na górski szlak, warto dokładnie zaplanować wycieczkę i dostosować trasę do naszych indywidualnych predyspozycji. Pomocne będą wówczas oznaczenia szlaków górskich. Co oznaczają kolory szlaków i czy szlak w kolorze czarnym rzeczywiście jest najtrudniejszy
 

Szlaki turystyczne w Polsce

Pierwsze szlaki turystyczne zostały oznaczone przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajobrazowe (PTTK) już pod koniec XIX wieku. Ten sam podmiot od ponad stu lat zajmuje się wytyczaniem i oznakowaniem szlaków w porozumieniu z dyrekcjami parków narodowych. Ze względu na sposób przemieszczania się, PTTK wyróżnia następujące rodzaje szlaków: piesze (nizinne oraz górskie), rowerowe (nizinne oraz górskie), kajakowe, jeździeckie oraz narciarskie.

Według danych opublikowanych przez GUS (Główny Urząd Statystyczny), pod koniec 2019 roku łączna długość oznakowanych szlaków górskich w Polsce wyniosła 77,7 tysięcy kilometrów, z czego 11,4 tysięcy kilometrów to szlaki piesze górskie. Co ciekawe, najdłuższa sieć szlaków górskich wytyczona jest w województwie dolnośląskim (w którym znajdziemy m.in. nasz ukochany Beskid Śląski) i obejmuje ponad 4,7 tysięcy kilometrów.
 

W jaki sposób oznacza się szlaki górskie?

Wszystkie szlaki turystyczne w Polsce znakowane są w jednakowy sposób, poprzez narysowanie trzech poziomych i przylegających do siebie pasków. Znaki te umieszczane są najczęściej na drzewach, skałach oraz murach znajdujących się na danym szlaku górskim. Co ważne, każde oznaczenie szlaku zawiera dwa zewnętrzne paski w kolorze białym oraz środkowy pasek w innym kolorze. Początek i koniec danego szlaku oznaczany jest białą kropką z kolorem szlaku w środku.

Klasyczny znak turystyczny prezentowany jest w wymiarze 9x15 cm i umieszczany jest tak, by zachowana została odpowiednia widoczność kolejnego znaku – z reguły jest to odległość mniej więcej 50 m. Warto zauważyć, że oznaczenia szlaku często stosowane są w połączeniu z tablicami opisującymi dany szlak, co jest widoczne przede wszystkim na trasach górskich.
 

Kolory szlaków górskich (pieszych)

Kolor środkowego paska umieszczonego na oznaczeniu szlaku górskiego jest kwestią umowną i ma związek z jego długością, przebiegiem (m.in. ciekawym krajobrazem lub miejscami charakterystycznymi dla danego regionu) oraz stopniem ważności. Pomimo powszechnie krążącej opinii o kolorach szlaków w górach, nie oznaczają one stopnia trudności danej trasy. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że o stopniu zaawansowania trasy zjazdowej informują kolory szlaków narciarskich.

Jakie wyróżniamy zatem kolory szlaków górskich? Otóż w górach spotkamy się z pięcioma kolorami szlaków: czerwonym, niebieskim, żółtym, zielonym oraz czarnym. Szlak w kolorze czerwonym jest zazwyczaj głównym i najważniejszym szlakiem na danym terenie górskim, oferującym liczne atrakcje i malownicze krajobrazy. Pamiętajmy jednak, że szlak czerwony nie zawsze obejmuje wszystkie punkty krajobrazowe, które warto zobaczyć na danym terenie.

Kolorem niebieskim oznacza się drugi co do ważności szlak, często o dłuższym dystansie. Żółty szlak dotyczy tras łącznikowych, jak również tras dojściowych. Zielony kolor szlaku odnosi się do trasy prowadzącej do miejsca charakterystycznego dla danego terenu. Z reguły jest to krótki szlak, czasami łącznikowy lub dojściowy. Kolor czarny zarezerwowany jest dla krótkich tras dojściowych, jednak z uwagi na małą widoczność jest on rzadko wykorzystywany.
 

Beskid Śląski – najpiękniejsze szlaki górskie, które warto zobaczyć!

Oznaczenia szlaków górskich obowiązują we wszystkich polskich łańcuchach i pasmach górskich, w tym także w Beskidach. To tu znaleźć można malowniczy szlak Trzech Kopców Wiślańskich z najpiękniejszymi punktami widokowymi w całym Beskidzie Śląskim, Cieńków, Baranią Górę oraz Wielką Czantorię. Serdecznie zapraszamy do wypoczynku w naszych apartamentach Dream Apart i spędzenia niezapomnianych chwil na beskidzkich szlakach!

© 2023 Dream Apart - wszystkie prawa zastrzeżone.

design by : LEMONPIXEL.pl  /  Rezerwację online obsługuje : HOTRES.pl

Bezpieczny nocleg Covid free zone