cross out dream apart
preloader

REZERWACJA ON-LINE

  Przyjazd
  Wyjazd
Wyczyść
Wybierz date przyjazdu

Dlaczego warto odwiedzić Szczyrk? Atrakcje turystyczne w Szczyrku

Atrakcyjność Szczyrku wynika przede wszystkim z jego położenia - miasto usytuowane blisko górskich szczytów i szlaków hipnotyzuje turystów przepięknymi krajobrazami. To jednak nie jedyne zalety tej miejscowości - sprawdź, dlaczego warto odwiedzić Szczyrk i jakie atrakcje turystyczne znajdziesz w okolicy.
 

Atrakcje w Szczyrku zimą - wyciągi narciarskie

Dla większości turystów główną atrakcją w Szczyrku zimą są pokryte śniegiem trasy zjazdowe. To tutaj gromadzą się miłośnicy jazdy na nartach i deskach snowboardowych. Jeśli zadajesz sobie pytanie “co robić w Szczyrku”, na pewno przy niższych temperaturach warto dołączyć do pasjonatów białego szaleństwa. A nawet w okresie letnim można udać się na trasę igielitową czy na grawitacyjny tor saneczkowy.

W Szczyrku funkcjonuje kilka orczykowych wyciągów narciarskich - Beskid, Kotarz, Wyrobiska - Wobik i Harnaś. Jest też jeden wyciąg talerzykowy - Kaimówka, który posiada sztuczne naśnieżanie i oświetlenie. 
 

Kompleks skoczni narciarskich Skalite w Szczyrku

Pierwsza skocznia narciarska powstała w 1937 roku na zboczu góry Skalite, od której pochodzi nazwa obiektu. Obecnie jest to nowoczesny kompleks, który w swojej historii był kilka razy modernizowany. Największa przebudowa została przeprowadzona w latach 2007 - 2008, a w jej rezultacie powstały 3 skocznie: największa o punkcie konstrukcyjnym K-95, średnia K-70 i najmniejsza K-40. Na największej skoczni odbywają się międzynarodowe zawody w skokach narciarskich, takie jak FIS Cup, Lotos Cup czy Letnie Grand Prix.

To właśnie na kompleksie Skalite w Szczyrku swoje pierwsze skoki po przerwie spowodowanej pandemią COVID-19 oddali skoczkowie reprezentacji Polski, gdy powrócili do wspólnych treningów.
 

Szlaki górskie w Szczyrku i okolicy

Górskie tereny wokół miasta Szczyrk to idealne miejsce do pieszych wędrówek. Znajduje się tutaj wiele szlaków turystycznych, z których rozciąga się wspaniały widok na okolice. Miłośnicy górskich wycieczek i aktywnego spędzania wolnego czasu z pewnością w Szczyrku latem nie będą się nudzić.

Szlaki ze Szczyrku wiodą przede wszystkim na okoliczne szczyty - Klimczok i Skrzyczne. Warto także odwiedzić Malinowską Skałę, Kotarz oraz Przełęcz Karkoszczonkę. Zależnie od naszego stopnia zaawansowania w pieszych wycieczkach, można wybrać bardziej lub mniej wymagające trasy. Jeśli wybierasz się na Skrzyczne i chciałbyś dowiedzieć się o więcej o prowadzących na ten szczyt szlakach turystycznych, szerzej opisaliśmy to w poprzednim artykule: Skrzyczne - gdzie znaleźć nocleg w Szczyrku?
 

Szczyrk - atrakcje dla dzieci

Szczyrk to miejsce, do którego można udać się całą rodziną i nikt nie będzie narzekał na nudę. W okolicach znajduje wiele atrakcji dla dzieci, które także pozwolą ich rodzicom miło spędzić czas. Część wspomnianych tras turystycznych jest łatwa do przejścia, na przykład Deptak nad Żylicą. To ścieżka ułożona w taki sposób, aby podążając nią można było podziwiać malownicze krajobrazy Szczyrku. Na trasie znajdują się atrakcje, które bardzo spodobają się dzieciom - gokarty, trampoliny czy huśtawki, a rodzice będą mogli w czasie zabawy swoich pociech zamówić coś do jedzenia lub picia w przydrożnych restauracjach.

Zimą w Szczyrku dzieci mogą nauczyć się jazdy na nartach, a w ciepłe miesiące wspólnie z rodzicami mogą udać się na przejażdżkę rowerową. Deptak nad Żylicą jest ścieżką pieszo-rowerową, ale w Szczyrku znajdą się także szlaki przeznaczone tylko dla rowerzystów oraz specjalne trasy enduro. Każde dziecko ucieszy się też z wizyty w parku linowym - trzeba jednak pamiętać, że jego działalność jest uzależniona od warunków atmosferycznych (nieczynny, gdy pada deszcz czy wieje mocny wiatr). Dla starszych dzieci i ich rodziców niezapomnianym przeżyciem może być gra w paintball, organizowana na okolicznych polanach. Z nowszych atrakcji powstałych w mieście polecamy Szyszka Park, który jest świetnym miejscem do spędzenia czasu z całą rodziną. Szyszka Park to park rozrywki z wieloma góralskimi akcentami, można zagrać tam w mini golfa, udać się do parku linowego, pokręcić się na karuzeli w kształcie drzewa, zjeść coś w kąciku gastronomicznym z food truckami, a po wszystkim zasłużenie odpocząć w Chill Zone po wspólnej szalonej zabawie.

Będąc w Szczyrku warto zatrzymać się także w Chacie Wuja Toma - stylowej chacie góralskiej, urządzonej w starej zagrodzie z 1918 r. Trasa do chaty jest łatwa do pokonania dla dzieci, można wybrać się tutaj także z mniejszymi pociechami, które wymagają przewiezienia w wózku dziecięcym.
 

Szczyrk - ciekawe miejsca znajdziesz tu na każdym kroku!

Atrakcje w Szczyrku znajdziesz niezależnie od pory roku - nie ważne, czy to lato, czy zima! Jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miast w całym Beskidzie Śląskim, a potwierdzają to regularnie pojawiający się w tych okolicach turyści. Jeśli także chciałbyś spędzić weekend lub urlop w Szczyrku, skorzystaj z oferty Dream Apart. To luksusowe apartamenty do wynajęcia w przystępnych cenach, w których spędzisz niezapomniane chwile ze swoimi najbliższymi. Dokonaj rezerwacji i już dziś ciesz się swoimi wymarzonymi wczasami w górach!

© 2023 Dream Apart - wszystkie prawa zastrzeżone.

design by : LEMONPIXEL.pl  /  Rezerwację online obsługuje : HOTRES.pl

Bezpieczny nocleg Covid free zone