cross out dream apart
preloader

REZERWACJA ON-LINE

  Przyjazd
  Wyjazd
Wyczyść
Wybierz date przyjazdu

Jaskinie w Szczyrku - atrakcja dla dzieci i dorosłych

“Za górami, za lasami, za siedmioma dolinami” - tak zwykle brzmi początek każdej bajki. Pytanie, dlaczego w tym wstępie nikt nie wspomniał o jaskiniach? Przecież na górach i lasach świat się nie kończy, a walory jaskiń też warto podkreślić - zwłaszcza te turystyczne. Górską wędrówką nasz wyjazd może się zacząć, ale skończyć tam, gdzie wzrok już nie sięga, czyli w pełnej tajemniczości beskidzkiej grocie. W Szczyrku zwiedzimy kilka jaskiń, a niektóre nawet bez wsparcia przewodnika - to bardzo dobry pomysł na spędzenie aktywnego wypoczynku rodziców z dziećmi. Choć słowa nie oddają bajecznego piękna jaskiń, pozwólcie, że przedstawimy Wam ich krótką charakterystykę. 
 

Jaskinia Lodowa

Wycieczkę rozpoczniemy od południowo - wschodniego stoku Hyrcy, gdzie znajduje się niewielka Jaskinia Lodowa, niegdyś nazywana Jaskinią Partyzancką. Uważana jest za jedną z najbardziej przyjaznych jaskiń, ponieważ wejście do niej nie wymaga specjalistycznego sprzętu, dlatego też często jej bywalcami są rodziny z dziećmi i niedoświadczeni turyści.

Trasa nie przewiduje nazbyt krętych tuneli czy wąskich przejść i w porównaniu z innymi jaskiniami w Polsce jest dość krótka - ma tylko 32 metrów. Dla przykładu usytuowana w Tatrach, Jaskinia Wielka Śnieżna liczy aż 23 753 metrów odkrytych korytarzy!

Okoliczności zwiedzania groty mogą kojarzyć się z uwielbianą przez wielu animacją “Kraina Lodu”. Podobnie jak w bajce, w jej wnętrzu też panują iście mroźne warunki tj. 6-8 stopni Celsjusza. Niska temperatura jest charakterystyczna dla większości jaskiń, ale przemierzając mroczne korytarze Jaskini Lodowej, mijamy dodatkowo wiszące sople lodu, które niezależnie od pory roku pokrywają ściany groty. 
 

Jaskinia w Trzech Kopcach

Jaskinia w Trzech Kopcach (Grota Klimczoka) jest jedną z najdłuższych i największych jaskiń w Beskidach, a przedostanie się do jej wnętrza zajmuje około 90 minut. Reprezentuje typ osuwiskowo-szczelinowy, a jej długość wynosi 1254 metrów, co oznacza, że plasuje się na 3. miejscu pod względem długości w Beskidach. 

Wędrówkę w stronę jaskini rozpoczynamy zwykle od szczytu Trzech Kopców - Grota Klimczoka znajduje się niedaleko żółtego szlaku, łączącego Klimczok i Błatnią. Co więcej, w niedalekiej okolicy, w pobliżu wspomnianych Trzech Kopców i Klimczoka, usytuowane są jeszcze dwie inne groty - Jaskinia Ali Baby oraz Jaskinia w Klimczoku. Dzisiaj zaprowadzimy Was do tej najbardziej znanej, czyli Jaskini w Trzech Kopcach. 

Po dotarciu do jaskini, już przy wejściu “wita” zwiedzających pierwsza przeszkoda - czterometrowa studnia. Zaprowadzi Was ona do labiryntu korytarzy i kilku sal o tajemniczych nazwach: Sala Zabójców, Strych, Sala Przedpokój, Sala Ewy czy Sala Nietoperzy. Poza tym, że dreszczyk emocji czujemy już po samym przeczytaniu nazw, to ostatnia z nich jest chociażby nawiązaniem do nocnych mieszkańców Jaskini, czyli nietoperzy - gacka dużego i podkowca małego. 

Wchodząc do Jaskini w Trzech Kopcach, niestety Wasze buty będą musiały polubić się z błotem. Porządne obuwie i latarka są ważne podczas zwiedzania każdej z jaskiń, ale mając styczność tego typu podłożem, warto to dodatkowo podkreślić. 

Zwiedzając Grotę Klimczoka można wcielić się w bajkowego Shreka, który pokazał, że życie na bagnach nie jest łatwe, ale za to niezwykle ekscytujące. Taka też zapewne będzie nasza wędrówka - nieco się ubrudzimy, zmęczymy, ale satysfakcja z pokonania trudności będzie nie do opisania. Przemierzenie Jaskini w Trzech Kopcach może zająć 5 godzin, a to oznacza, że czeka nas prawie pół dnia fantastycznej przygody. 
 

Jaskinia Pajęcza 

Jaskinia Pajęcza usytuowana jest na północnych stokach Skrzycznego. Drogę do niej wyznacza niebieski szlak turystyczny. Obecnie jaskinia jest niedostępna dla turystów ze względu na zabarykadowane przejście. Gdyby bezpieczne wejście było możliwe, czekałaby nas przechadzka po kilku salach, do których prowadzą ciasne korytarze.

Co prawda, Jaskini Pajęczej nie można zwiedzać, ale w pobliżu, również na stokach Skrzycznego, znajduje się grota dostępna dla turystów -  Jaskinia w Jaworzynie. Co ciekawe, także w tejże grocie możemy dostrzec wiszącego do góry nogami podkowca małego (gatunek nietoperza). 

Jaskinia Pajęcza swoją nazwę zawdzięcza stałym mieszkańcom - pajęczakom, a występują one tutaj w naprawdę sporych ilościach. Możemy więc przypuszczać, że gdyby bajkowy Spiderman nie żył tylko w wyobraźni twórcy, to doskonale odnalazłby się właśnie zakamarkach mrocznej jaskini. 

Nasza opowieść o najciekawszych jaskiniach w Szczyrku dobiegła końca. Oprowadziliśmy Was jedynie po tych, które znajdują się w samym Szczyrku, choć w okolicach są jeszcze co najmniej dwie: Jaskinia Salmopolska i Jaskinia Malinowska - polecana tylko doświadczonym jaskiniowcom. 

Mamy więc nadzieję, że planując aktywny wypoczynek w Szczyrku z całą rodziną, oprócz zdobywania górskich szczytów zdecydujecie się także na zwiedzanie okolicznych jaskiń! A po niezapomnianej wycieczce zapraszamy Was do odpoczynku w apartamentach Dream Apart w Szczyrku!

© 2023 Dream Apart - wszystkie prawa zastrzeżone.

design by : LEMONPIXEL.pl  /  Rezerwację online obsługuje : HOTRES.pl

Bezpieczny nocleg Covid free zone