cross out dream apart
preloader

REZERWACJA ON-LINE

  Przyjazd
  Wyjazd
Wyczyść
Wybierz date przyjazdu

Skocznie narciarskie Skalite w Szczyrku - dlaczego są wyjątkowe?

Kompleks skoczni narciarskich Skalite jest jedną z największych atrakcji narciarskiej stolicy Polski, Szczyrku. To niewielkie miasteczko Beskidu Śląskiego zimą staje się prawdziwym rajem dla narciarzy i snowboardzistów. Mogą oni korzystać tu aż z 9 kolei linowych, niemal 40 km tras zjazdowych oraz 3 skoczni narciarskich, wchodzących w skład kompleksu Skalite.
 

Lokalizacja skoczni narciarskich Skalite w Szczyrku

Szczyrk położony jest w malowniczej dolinie Żylicy, którą otaczają dwa imponujące masywy górskie: Klimczok oraz Skrzyczne. Wokół miasteczka rozpościera się bajkowy widok na okoliczne szczyty górskie, które kradną serca miłośników górskich wycieczek, jak również amatorów zimowego szaleństwa. To właśnie tu, na stoku góry Skalite (864 m n.p.m.), znajdziemy kompleks trzech skoczni narciarskich Skalite: normalnej (K-95), średniej (K-70) oraz małej (K-40). 

Jak znaleźć skocznie narciarskie Skalite? Wystarczy przejść się spacerem po deptaku nad Żylicą, który doprowadzi nas wprost do ulicy Sportowej, gdzie zobaczymy już wejście na teren kompleksu Skalite.
 

Historia skoczni narciarskich Skalite

Przenieśmy się do lat 40. XX wieku, kiedy to dyscyplina skoków narciarskich w Polsce zaczynała dopiero kiełkować. W 1937 roku powstała pierwsza skocznia narciarska Skalite, na której skoczkowie mogli oddawać skoki na odległość zaledwie… 40 metrów. Pierwsza przebudowa skoczni Skalite miała miejsce w 1949 roku, tuż przed 24. narciarskimi Mistrzostwami Polski. W efekcie zawodnicy mogli oddawać na niej skoki o długości nawet do 70 metrów. 

W latach 70. XX wieku skocznia przeszła kolejną modernizację, tym razem upodabniając się do norweskiej skoczni olimpijskiej w Holmenkollen. Przez ponad 20 lat skocznia Skalite była miejscem treningów i ważnych imprez sportowych – zarówno na arenie ogólnopolskiej, jak i międzynarodowej. W 2008 roku Szczyrk został oficjalnym organizatorem Mistrzostw Świata Juniorów, w związku z czym na przełomie 2007 i 2008 roku rozpoczęto intensywne prace nad kolejną przebudową skoczni Skalite. Z powodu braku śniegu mistrzostwa zostały ostatecznie przeniesione do Zakopanego, jednak skocznia z nowym punktem konstrukcyjnym na wysokości 95 metra została otwarta. 

Co ciekawe, nieoficjalnie mówi się, że pierwszy skok na dopiero co wyremontowanej skoczni oddał nikt inny jak Piotr Żyła, frunąc na odległość aż 102 metrów! Aktualnie rekord skoczni należy do Krzysztofa Lei, który w 2011 roku poszybował na odległość 116 metrów.

Ważnym momentem w historii skoczni Skalite było dobudowanie nowej, nieco mniejszej skoczni o punkcie konstrukcyjnym K70, co miało miejsce na przełomie lat 2008 oraz 2009. Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych rozegrano na niej pierwsze zawody – Lotos Cup, które wciąż odbywają się tu w sezonie zimowym.

W 2010 roku nastąpiło oficjalne otwarcie trzeciej, a zarazem najmniejszej skoczni narciarskiej Skalite, której punkt konstrukcyjny znajduje się na 40 metrze.
 

Wydarzenia na skoczniach Skalite

Obecnie kompleks skoczni narciarskich Skalite uchodzi za jeden z najnowocześniejszych ośrodków sportowych w Europie. To właśnie tu każdego roku polska kadra skoczków narciarskich odbywa regularne treningi, a także bierze udział w oficjalnych zawodach w skokach narciarskich. 

Wśród najważniejszych imprez sportowych, które mają miejsce na Skalitem, należy wymienić m.in. FIS Cup w skokach narciarskich (Puchar FIS), Lotos Cup, Letnie Grand Prix w skokach narciarskich, a także Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży. Jednym z ważniejszych eventów jest także SnowFest Festival, którego kolejna edycja odbędzie się 5 i 6 marca 2021 roku.  
 

Noclegi w pobliżu skoczni narciarskich Skalite

Jeśli marzy Ci się wypoczynek w niedalekiej odległości od kompleksu skoczni narciarskich Skalite, to koniecznie zapoznaj się z wyjątkową ofertą noclegów w apartamentach Dream Apart. Czekać tu na Ciebie będą luksusowe, przestronne pokoje z pięknym widokiem na góry oraz licznymi atrakcjami dla par, rodzin z dziećmi oraz większych grup. Każde z miejsc stanowi także idealną bazę wypadową do kompleksu skoczni narciarskich Skalite. Apartamenty Dream Apart to także bezpieczne miejsce do odpoczynku - brak części wspólnych zapewnia tak ważną prywatność i komfort, które szczególnie w czasie pandemii są ważnymi aspektami dla odwiedzających. 

© 2023 Dream Apart - wszystkie prawa zastrzeżone.

design by : LEMONPIXEL.pl  /  Rezerwację online obsługuje : HOTRES.pl

Bezpieczny nocleg Covid free zone