Bielsko-Biała: atrakcje turystyczne w stolicy Podbeskidzia. Czym zachwyca „Mały Wiedeń”?
07-03-2024
Sport, sztuka, kultura, nauka – w Bielsku-Białej atrakcje przenikają się w tkance miasta. Co wybrać na weekend, a co na dłuższy pobyt? Podpowiadamy.
Bielsko-Biała atrakcje na weekend – co warto zwiedzić podczas pobytu w Beskidach?
Jedną z bardziej atrakcyjnych miejscowości Beskidów jest Bielsko-Biała. Co zobaczyć na tym terenie? W zależności do tego, jaki rodzaj odpoczynku preferujemy, możemy dopasować formę zwiedzana. Dla fanów sportu, w okolicy znajduje się mnóstwo szczytów, z możliwościami uprawiania sportów ekstremalnych, turystyki pieszej czy rowerowej, np. na Enduro Trails. Wielbiciele rodzinnych weekendów również mają wiele możliwości zagospodarowania czasu pociechom.
Z kolei miłośnicy city break’ów mogą zdecydować się na zwiedzanie miasta pod kątem kultury, architektury, a nawet sztuki. Do Muzeum Historycznego należy kilka placówek takich jak: Zamek Książąt Sułkowskich, Stara Fabryka, Dom Tkacza i Fałatówka. Ponadto w mieście ukrytych jest kilka interesujących prywatnych zbiorów i kolekcji. Jeśli więc zastanawiamy się, czy Bielsko-Biała oferuje atrakcje na weekend, poniżej kilka podpowiedzi.
Góry w Bielsku-Białej – Szyndzielnia, Klimczok i Dolina Wapienicy w sam raz na szybki wypad w otoczeniu przyrody
Jeśli wybieramy się do Bielsko-Biała, a góry to sposób na spędzenie wolnego czasu, koniecznie zadbajmy o nocleg. Apartamenty pod Szyndzielnią szczególnie spodobają się turystom, z kolei apartament z jacuzzi Bielsko będzie bardziej odpowiadał tym, którzy po części turystycznej mają ochotę na mały city break. W granicach administracyjnych miasta mieści się malowniczy zespół przyrodniczo-krajobrazowy Dolina Wapienicy – świetnie nada się na weekendowy spacer solo, w duecie czy z rodziną.
Które szczyty znajdują się w okolicy Bielsko-Biała? Szyndzielnia, Klimczok, Kozia Góra lub Błatnia to niezbyt wymagające punkty w koronie Beskidów. Spacer, wędrówka lub zimowe skitury z pewnością przypadną do gustu nawet najmniej zapalonym sportowcom, a rozciągająca się malownicza panorama zrekompensuje każdy wysiłek.
Stare miasto i rynek w Bielsku-Białej – jaka architektura króluje w mieście?
Nie bez powodu „Mały Wiedeń” to najczęstsze określenie na Bielsko-Białą. Rynek i okoliczne uliczki skrywają mnóstw przykładów na secesyjną architekturę wiedeńską. Wszystko to za sprawą kilku architektów, którzy czuwali nad wizerunkiem miasta. Karol Korn, Emil Ritter von Foerster, Emanuel Rost i Andrzej Walczok połączyli wiedeńską architekturę z modernistycznym historyzmem. Efektem tego są tak pełne przepychu budynki jak np. Hotel President, willa Teodora Sixta.
Jeśli opuścimy Stare Miasto, Bielsko-Biała zaoferuje nam następne przepełnione historią miejsca. Wzdłuż promenady ciągnącej się przez 11 listopada możemy zaobserwować magiczne kamieniczki z precyzyjnymi detalami zamieszkiwane niegdyś przez bielskich fabrykantów. Nieopodal dotrzemy do kolejnych przykładów bielskiej secesji m.in. Hotel Pod Orłem, Teatru Polskiego czy budynku dworca kolejowego.
Zamek Sułkowskich, Dom Tkacza i stara Fabryka, czyli najpopularniejsze muzea historyczne w Bielsku-Białej
Nieopodal rynku wyłania się zamek Sułkowskich. Ten najstarszy zabytkowy obiekt w części historycznej Bielska-Białej pełnił niegdyś funkcję obronną. Jako zamek miejski służył kilku pokoleniom Piastów cieszyńskich. W XVIII wieku jego właścicielami stał się ród Sułkowskich, od których nazwiska nosi obecne imię. Na terenie budowli możemy podziwiać XIX-wieczne malarstwo, poznać dzieje miasta, eksplorować tradycje rzemieślnicze Bielska-Białej oraz przyjrzeć się kolekcji grafik z XX wieku.
Oprócz Zamku Sułkowskich do Muzeum Historycznego należą jeszcze trzy placówki. Nazwa Fałatówki pochodzi od malarza Juliana Fałata. To właśnie w tej willi przez dwadzieścia lat tworzył swoje prace, które obecnie można oglądać. W Domu Tkacza zapoznamy się z tym, jak w XIX wieku wyglądał typowy warsztat sukienniczy mistrza cechowego. Z kolei w Starej Fabryce kiedyś funkcjonowała fabryka sukna i towarów wełnianych. Ekspozycja podzielona jest na trzy sektory: dziejów przemysłu, kolekcji maszyn fabrycznych oraz widokówek i fotografii dawnego Bielska.
Muzeum Fiata 126p – szybki powrót do przeszłości. Co skrywa ta unikalna atrakcja?
Antoni Przychodzień to zapalony kolekcjoner popularnego malucha. Po kilkunastu latach zbierania egzemplarzy Fiatów 126p postanowił stworzyć miejsce, w którym pokaże większej liczbie osób fascynującą historię bielskiej motoryzacji. Po raz pierwszy na linii produkcyjnej ówczesnej Fabryce Samochodów Małolitrażowych (FSM) w Bielsku-Białej pojawił się egzemplarz tego samochodu już w 1973 roku. Czterdzieści lat później, w jubileusz, otwarto Muzeum Fiata 126p.
Jeśli więc poszukujemy mało znane miejsca w Beskidach, a raczej u ich stóp, to idealna placówka. Dodatkowo zwiedzanie jest darmowe – wystarczy zarezerwować bilet za zero złotych i przybyć na ulicę Karpacką 44, a tam przejmie nas sam właściciel, który z pasją opowie o historii każdego modelu. Szczególnie ciekawe są historie pozyskiwania danego modelu do kolekcji. Bielsko-Biała i atrakcje dla par? Oczywiście! Muzeum Fiata 126p zainteresuje nie tylko motoryzacyjnych freaków, świetnie sprawdzi się również na randkę czy rodzinne zwiedzanie.
Szlak bajek w Bielsku-Białej – atrakcje dla dzieci. Jak zwiedzić miasto z kultowymi kreskówkami?
Ciekawą atrakcją dla rodzin z dziećmi jest bielski szlak bajek. Od 1955 roku właśnie w tej miejscowości istnieje Studio Filmów Rysunkowych, którego początki sięgają aż 1947 roku. To właśnie tam powstały takie seriale animowane jak: Lis Leon, Miś Kudłatek, Porwanie Baltazara Gąbki, Bolek i Lolek, Reksio, Bajki Pana Bałagana czy film Porwanie w Tiutiurlistanie. Niektóre z wymienionych postaci zaszyto w przestrzeni miasta. Jak więc zwiedzać Bielsko-Biała?
Szlak bajek rozpoczyna się w Bielsko-Biała centrum. Z Placu Ratuszowego nieopodal ratusza ruszamy w stronę mostku przy ulicy Bohaterów Warszawy. Za mostem czekać na nas będą Pampalini łowca zwierząt z hipopotamem. Idąc wzdłuż bulwarów, dotrzemy do kolejnego bohater – uroczy piesek Reksio znajduje się na placu koło fontanny pomiędzy ulicami 11 Listopada i Stojałowskiego. Spacerując nadal bulwarami, wyjdziemy pomiędzy dwoma częściami galerii Sfera, gdzie nad globusem dywagują niesforni bracia – Bolek i Lolek. Kierując się na ulicę Cyniarską, znajdziemy się na Placu Wojska Polskiego, gdzie z kolei rozpoznamy figurki z animacji Porwanie Baltazara Gąbki – Don Pedro De Pommidore, kucharz Bartolinii oraz Szpieg z Krainy Deszczowców z Mypigiem. Aby odpocząć całą rodziną po wyczerpującej wędrówce, przyda się ściąga z Bielsko-Biała noclegi.
Zobacz również
Atrakcje w Istebnej i okolicy - czym zachwyca Beskidzka Trójwieś? Ciekawe miejsca dla dzieci i dorosłych
Trasy piesze w Szczyrku – jakie szlaki turystyczne wychodzą ze Szczyrku?
Szlaki na Babią Górę: jaką trasę wybrać, by odkryć piękno Królowej Beskidów?
Ranking atrakcji w Wiśle - ciekawe miejsca, mapa zabytków, cenniki atrakcji turystycznych. Jest w czym wybierać!
Szczyrk – atrakcje turystyczne latem i zimą. Co warto zobaczyć w Szczyrku?
Szlaki turystyczne w Wiśle – 8 malowniczych górskich tras, które warto poznać będąc w Wiśle!
Zobacz wszystkieZapisz się do newslettera i otrzymaj 10% rabat na pierwszą rezerwację
Chcesz rezerwować taniej?
My też nie lubimy spamu, więc obiecujemy wysyłać tylko aktualne promocje, nowe oferty, dzięki którym zarezerwujesz wyjątkowe noclegi w atrakcyjnych cenach jako pierwszy!