cross out dream apart
preloader

REZERWACJA ON-LINE

  Przyjazd
  Wyjazd
Wyczyść
Wybierz date przyjazdu

Nauka jazdy na nartach – gdzie i jak zacząć? Podpowiadamy pierwsze kroki dla początkujących narciarzy

 

Masz już za sobą pierwsze narciarskie szlify, ale jeszcze nigdy nie zjeżdżałaś lub nie zjeżdżałeś z górskiego stoku? A może przy okazji ferii szkolnych spędzanych w Beskidach chcesz, aby Twoje dziecko nauczyło się jeździć na nartach? Wypoczynek w Szczyrku, Ustroniu czy Wiśle dobrze połączyć z lekcjami w szkółce narciarskiej. Co warto wiedzieć o nauce jazdy na nartach w górach?
 

Nauka jazdy na nartach dla początkujących – jakie stoki wybrać na pierwszą przygodę z nartami?

 

Beskidy obfitują w stoki narciarskie, które są odpowiednie dla debiutujących na dwóch deskach. Idealne stoki narciarskie dla początkujących znajdziesz w najpopularniejszych miejscowościach turystycznych. Najważniejsze cechy takich miejsc to przede wszystkim łatwe i szerokie trasy o łagodnym spadku, które uniemożliwiają nadmierne rozpędzenie się, a tym samym ułatwiają panowanie nad nartami.

Obecność szkółek i przedszkoli narciarskich, a także specjalne oznaczenia tras kolorem niebieskim wskazują, że są one bardzo łatwe lub łatwe i przygotowane z myślą o początkujących narciarzach. Takie walory stoku sprawiają, że nowicjusze będą się tutaj czuli pewnie i bezpiecznie.
 

Jeżeli wiesz, że cały zimowy urlop spędzisz na stoku, a nie chcesz przywiązywać się do jednej trasy, najlepiej poszukaj tras ze wspólnymi skipassami. Dzięki nim za jedną opłatą można zjeżdżać w kilku miejscach, między innymi w Wiśle. Jedna opłata obowiązuje na kilku stokach przeznaczonych dla początkujących narciarzy: Nowa Osada, Klepki, Siglany i Cieńków. Na narciarzy co roku czeka także Szczyrk, który jest jedną z ulubionych przez miłośników białego szaleństwa miejscowości w Polsce. Na terenie miejscowości dostępnych jest łącznie około 40 km tras zjazdowych w kilku ośrodkach narciarskich. Istnieje możliwość wykupienia wspólnego skipassu.
 

Jak jeździć na nartach? Podstawowa technika zjazdu, czyli bezpieczne pierwsze kroki na stoku

 

Podstawowym krokiem do rozpoczęcia nauki jazdy na nartach jest pozytywne nastawienie. Prawdziwe chęci do opanowania podstawowych technik zjazdu na dwóch deskach, zapał do zdobywania nowych umiejętności i wytrwałość to fundamenty, na których można budować coraz lepszą technikę jazdy na nartach.

Niezależnie od wieku początkującego narciarza ważne jest przygotowanie fizyczne. Odpowiednie ćwiczenia przed nauką jazdy na nartach, najlepiej rozciągające, wzmacniające nogi i aerobowe (poprawiające wydolność organizmu, np. pływanie), pozwolą Ci łatwiej odnaleźć się na stoku i szybciej opanować podstawowe umiejętności. Trening przygotowujący do nauki jazdy na nartach powinien trwać co najmniej kilka tygodni.

Narciarz na stoku narciarskim w górach

 

Bez wątpienia do fundamentów jazdy na nartach należą: układanie nart w kształt litery V, hamowanie, a także wjeżdżanie na stok wyciągiem orczykowymPodstawowa technika zjazdu to tzw. jazda pługiem, w której narty ułożone są względem siebie właśnie w kształt litery V.

Opanowanie jazdy pługiem sprawi, że będziesz niezbyt szybko, ale za to pewnie poruszać się po łatwych trasach. Co więcej, jazda pługiem umożliwia również sprawną naukę skręcania i hamowania z nartami ułożonymi w literą V. Skręty polegają na przeniesieniu ciężaru ciała na jedną stronę, a hamowanie – na pochyleniu nart do środka.

Kolejną podstawową techniką zjazdu na nartach, którą początkujący poznają po opanowaniu jazdy pługiem, jest jazda równoległa. Narty ustawione równolegle do siebie umożliwiają szybszą jazdę niż w przypadku jazdy pługiem. Skręcanie i hamowanie na tym etapie odbywa się jeszcze techniką jazdy pługiem.
 

Nauka jazdy na nartach dla dzieci: w jakim wieku warto zacząć przygodę z nartami?

 

Jeśli zastanawiasz się, w jakim wieku są najmłodsze dzieci uczące się w szkole narciarskiej w Szczyrku czy Wiśle, najlepiej zapytaj u źródła. Nawet jeżeli w konkretnej szkółce narciarskiej czy przedszkolu narciarskim nie uruchomiono grupy początkującej w kategorii wiekowej Twojego dziecka, być może Twoja pociecha będzie mogła uczyć się indywidualnie.

Gdy mowa o minimalnym wieku dziecka, które zaczyna naukę jazdy na nartach, to umowna dolna granica wynosi 3-4 lataWszystko zależy jednak od sprawności fizycznej takiego małego człowieka i jego zapału do narciarstwa. Pierwszą styczność z nartami dziecko wcale nie musi mieć na stoku. Wśród wielu atrakcji Beskidów dla rodzin z dziećmi warto bowiem wymienić skituring, w którym wycieczki górskie połączono z narciarstwem. W trakcie wypraw używa się nart skiturowych, na które na odcinkach wymagających podejścia zakłada się specjalne antypoślizgowe pasy. Aby zachęcić dziecko do nauki jazdy na nartach, wybierz trasę krótką i z niewielkim przewyższeniem.
 

Przedszkole i szkółka narciarska – idealne miejsca do nauki szusowania dla najmłodszych

 

Funkcjonowanie przedszkola i szkółki narciarskiej w sąsiedztwie stoku to jeden z najważniejszych wyznaczników trasy przyjaznej najmłodszym. Co do zasady nauka jazdy na nartach dla dzieci może odbywać się na każdym łatwym stoku, ale obecność wykwalifikowanej kadry, która zna sposoby na pokazanie dzieciom, jak jeździć na nartach, a także innych małych adeptów narciarstwa, na pewno wpłynie pozytywnie na nastrój Twojej pociechy, a co za tym idzie – także na postępy w nauce jazdy na nartach dla dzieci.
 

Jakie stoki w Beskidach wybrać na jazdę na nartach dla początkujących dzieci? Wiśle, czyli rodzinnym mieście mistrza w skokach narciarskich Adama Małysza, działają dwie trasy rodzinne. Pierwsza na położonym w centrum miasta stoku Skolnity o długości 1100 metrów. Skolnity to ośrodek narciarsko-rowerowy, do którego na dwóch kółkach możecie wrócić latem. Górna stacja wyciągu krzesełkowego to wspaniały punkt widokowy na miasto, nazywany jest nawet „dachem Wisły”. Z kolei druga to 200-metrowa bardzo łatwa trasa na stoku Klepki, która sąsiaduje z małym wyciągiem orczykowym. Przy obu stokach zlokalizowane są przedszkola i szkółki narciarskie, które oferują naukę jazdy na nartach indywidualnie i w grupie.

Kolejna trasa rodzinna znajduje się w bielskim Dębowcu. Tutejsza czteroosobowa kolej kanapowa to jedna z najważniejszych całorocznych atrakcji Bielska-Białej, która zawozi turystów i mieszkańców na polanę pod Dębowcem w Beskidzie Śląskim. Z niej z kolei roztacza się przepiękny widok na miasto oraz szczyty Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego. Trasa zjazdowa na Dębowcu to wykwalifikowani nauczyciele jazdy na nartach pracujący w szkółkach narciarskich dla dzieci oraz bardzo łatwa 84-metrowa trasa zjazdowa z zaledwie 7-metrowym spadkiem i z wyciągiem zaczepowym.
 

Nauka jazdy na nartach dla dorosłych, czyli zacząć można w każdym wieku!

 

Nauka jazdy na nartach w Szczyrku czy Ustroniu może być taką samą przygodą i dla dzieci, i dla dorosłych. Jeśli dopiero zadebiutujesz na dwóch deskach, przygotuj się fizycznie i poszukaj szkółki, która uczy jazdy na nartach dla dorosłych. Podstawą udanego początku nauki będzie przyjęcie odpowiedniej postawy na nartach. Przede wszystkim Twoje ciało powinno równomiernie obciążać obie stopy, a kolana muszą być lekko ugięte. Kręgosłup powinien podążać za ruchami całego ciała, a przy tym nie wyginać się zbytnio ani w przód, ani w tył. Istotne jest także ułożenie rąk – lekko ugięte należy trzymać z przodu.

Skorzystaj ze wspomnianych przez nas wcześniej niebieskich tras narciarskich albo poszukaj kolejnych o niskich stopniu trudności, na przykład w Ustroniu. O tym, jak nauczyć się jeździć na nartach, dowiesz się między innymi na bardzo popularnym stoku Czantoria. Dla początkujących narciarzy przygotowano tutaj dwie niebieskie trasy – jedną o długości 2600 metrów i nachyleniu 18%, a drugą liczącą 670 metrów.

Nauka jazdy na nartach na stoku narciarskim
 

O czym warto pamiętać przed pierwszym wyjazdem na narty? Zasady organizacji zimowego wyjazdu w góry

 

Podstawą udanego czasu spędzonego na stoku jest właściwe przygotowanie fizyczne i odpowiednie wyposażenie do nauki jazdy na nartach. Nie bez znaczenia jest także wypoczynek po aktywnym dniu, o którym warto pomyśleć już na etapie poszukiwania apartamentu w Beskidach.

Do bagażu spakuj podstawowe ubrania na stok. Ważna będzie dwuczęściowa bielizna termoaktywna (koszulka z długimi rękawami plus długie kalesony lub legginsy) oraz spodnie narciarskie zasłaniające dół pleców i wyposażone w stuptupy, które chronią przed dostaniem się śniegu do butów narciarskich.

Twój bagaż musi uzupełnić jeszcze bluza polarowa lub z oddychającego materiału ze stójką, a także kurtka z kapturem i kołnierzem śnieżnym. Nie zapomnij o akcesoriach (kominie zamiast szalika, rękawicach narciarskich z antypoślizgowymi elementami i czapce) i najlepiej weź dwa, a nawet trzy komplety na zmianę w razie przemoknięcia.

Nauka jazdy na nartach daje wiele radości i satysfakcję, kiedy poznajesz kolejne tajniki szusowania na stoku. Wybierz się zimą w góry i przekonaj się, jak szybko opanujesz tam podstawowe techniki zjazdu dzięki różnorodnym trasom i profesjonalnym nauczycielom narciarstwa.

© 2023 Dream Apart - wszystkie prawa zastrzeżone.

design by : LEMONPIXEL.pl  /  Rezerwację online obsługuje : HOTRES.pl

Bezpieczny nocleg Covid free zone