cross out dream apart
preloader

REZERWACJA ON-LINE

  Przyjazd
  Wyjazd
Wyczyść
Wybierz date przyjazdu

W poszukiwaniu źródła Wisły - Barania Góra: malowniczy szlak z wieżą widokową na szczycie

Beskidy to region pełen pięknych gór, malowniczych krajobrazów i niezwykłych przygód dla miłośników turystyki górskiej. Wśród wielu górskich szlaków warto wyróżnić Baranią Górę, która nie tylko oferuje niezapomniane widoki, ale także kryje w sobie tajemnicę źródła najdłuższej rzeki Polski - Wisły. W tym przewodniku odkryjemy urok Baraniej Góry, różne szlaki prowadzące na jej szczyt, schronisko Przysłop jako kulinarny przystanek oraz tajemnicę źródła Wisły. Dowiedz się, jak znaleźć najłatwiejszy szlak na Baranią Górę i gdzie zostawić samochód, jeśli planujesz wycieczkę na ten szczyt.
 

Interesuje Cię ten temat? Przeczytaj kolejny artykuł: Beskid Śląski: szczyty, atrakcje i noclegi. 4 najpiękniejsze miejsca, które oczarują każdego turystę.
 

Barania Góra: szczyt w Beskidach z wieżą widokową na okoliczne Beskidy i Tatry!

 

Beskidy to jedno z ulubionych miejsc polskich turystów, a Barania Góra to jedno z najpiękniejszych miejsc w tym regionie. To góra o wysokości 1220 metrów n.p.m. położona w Beskidzie Śląskim, która wyróżnia się nie tylko swoim imponującym szczytem, ale także wieżą widokową na szczycie.

Ta wieża daje możliwość podziwiania przepięknych panoram okolicznych Beskidów oraz Tatr. To idealne miejsce dla miłośników fotografii przyrodniczej, a także dla tych, którzy cenią sobie chwilę spokoju w otoczeniu górskiej przyrody.
 

Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych szczytów w polskich Beskidach, a także jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych w regionie, odwiedzanych przez cały rok. Istnieje wiele legend i opowieści związanych z Baranią Górą, wyjaśniających jej nazwę.

Według jednej z tych legend, Barania Góra miała być miejscem, gdzie pasterze trzymali swoje stada owiec i baranów. Mówi się, że pewnego dnia grupa pasterzy zbudowała ognisko na szczycie góry i przypadkowo spowodowała pożar, który zniszczył znaczną część lasu. Barany na szczycie góry, nie mogąc znaleźć schronienia, spadły z urwiska i spłonęły w ogniu. Na całe szczęście, jest to mało prawdopodobne wydarzenie i należy traktować je jak jedną z wielu baśni ku przestrodze.

Widok ze szczytu Baraniej Góry na Beskidy
 

Planujesz zwiedzanie Beskidów? Przeczytaj nasz kolejny artykuł: Wielka pętla beskidzka. The loop: przegląd atrakcji, obiektów i bazy noclegowej największego produktu turystycznego regionu
 

Najkrótszy szlak na Baranią Górę z Wisły Czarne – łatwa i niedługa trasa dla dzieci i dorosłych

 

Dla wielu turystów ważne jest znalezienie najkrótszej i najłatwiejszej trasy na szczyt. Dla tych, którzy chcą zdobyć Baranią Górę z Wisły Czarne, mamy dobrą wiadomość. Istnieje stosunkowo krótka i łatwa trasa, która nadaje się zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. To doskonały wybór dla rodzin, które chcą spędzić czas na wspólnej wędrówce w górach.

Początek szlaku można znaleźć w miejscowości Wisła Czarne, która leży na południowym zachodzie Wisły. Rozpocznij wędrówkę na północ od Wisły Czarne i kieruj się w stronę Schroniska PTTK na Baraniej Górze. To pierwszy etap trasy, która może być dość stroma, ale prowadzi przez piękne lasy Beskidu Śląskiego. Po osiągnięciu Schroniska na Baraniej Górze, nadal będziesz podążać na północ w kierunku samej Baraniej Góry. To jest ostatni odcinek trasy, który prowadzi na szczyt góry. Pamiętaj, że teren jest kamienisty, więc koniecznie pamiętaj o dobrym obuwiu. Powrócić możesz tą samą trasą lub wybrać inny szlak.

Czas trwania wędrówki czarnym szlakiem do schroniska i czerwonym na szczyt to łącznie 3,5 godziny.

 

Barania Góra szlaki: jakie alternatywy można wybrać na ciekawą pętlę po górach?

 

Choć najkrótsza trasa na Baranią Górę jest doskonała dla początkujących wędrowców, to warto wiedzieć, że istnieje wiele innych szlaków prowadzących na ten szczyt. Dla bardziej doświadczonych turystów i miłośników górskich wyzwań, istnieje wiele alternatywnych tras, które umożliwiają zróżnicowane i bardziej wymagające wędrówki. Szlaki na Baranią oferują różnorodność krajobrazów i poziomów trudności, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.
 

Schronisko Przysłop – kulinarny przystanek na górskim szlaku. Co warto zjeść, aby odzyskać siły?

 

Podczas wędrówki w górach dla wielu osób nie tylko krajobraz jest ważny, ale także... kulinaria. Schronisko Przysłop to idealne miejsce na chwilę odpoczynku i uzupełnienie energii. Po trudach wspinaczki na Baranią Górę można tu skosztować tradycyjnych potraw góralskich. Regionalne dania, takie jak pierogi, kwaśnica czy oscypek, z pewnością dostarczą ci energii na dalszą trasę. To również okazja do poznania klimatu górskiej gościnności. Warto wiedzieć, że Przysłop jest jednym z najbardziej znanych i najlepiej ocenianych schronisk w całej Polsce, a na pewno w regionie.

Oprócz pysznej kuchni słynie z wygodnych noclegów i dbania o komfort turystów. W schronisku znajduje się 50 miejsc noclegowych, więc raczej nie istnieje ryzyko, aby zabrakło go dla nas, ale jeśli podróżujemy większą grupą, warto z wyprzedzeniem zarezerwować miejscówki (w szczególności w szczycie sezonu).

Źródło Wisły u zbocza Baraniej Góry
 

Skąd wypływa Wisła? Źródło Wisły i Ścieżka Edukacyjna Barania Góra w otoczeniu przyrody

 

Barania Góra to nie tylko atrakcyjny szczyt i doskonałe schronienie w schronisku Przysłop. To także miejsce, które kryje tajemnicę źródła Wisły, najważniejszej rzeki Polski. Ścieżka Edukacyjna Barania Góra prowadzi turystów do źródła Wisły, ukazując piękno przyrody Beskidów i opowiadając fascynującą historię tej rzeki.

Trasa ścieżki edukacyjnej biegnie doliną Czarnej Wisełki na sam szczyt Baraniej, a następnie wraca doliną Białej Wisełki do Wisły Czarnego. Długość całej ścieżki to ok. 16 kilometrów, dlatego planując przejście całości należy nastawić się na całodniową wyprawę. Szacowany czas pokonania trasy wynosi ok. 8 godzin, ale osoby z dużym doświadczeniem turystycznym pewnie pokonają ją w krótszym czasie.

Różnica wzniesień na całej długości to 650 metrów. Na trasie całej ścieżki znajduje się 25 punktów z tablicami informacyjnymi, opowiadającymi o roślinach, zwierzętach i ukształtowaniu terenu charakterystycznym dla tej okolicy.
 

Barania Góra parking, czyli gdzie zostawić samochód na cały dzień wędrówek? Dojazd, trasa i praktyczne informacje

 

Planując wycieczkę na Baranią Górę, warto zastanowić się, gdzie zostawić samochód. Istnieje kilka miejsc parkingowych w okolicy, które umożliwiają wygodny dostęp do szlaków. Jednym z takich miejsc jest Wisła Czarne, skąd można wyruszyć na najkrótszy szlak na Baranią Górę. Pamiętajmy jednak, że popularność tego miejsca sprawia, że parkingi mogą być pełne w sezonie, dlatego warto wybrać się wcześnie rano, aby uniknąć tłumów i zapewnić sobie miejsce na parkingu. Za wczesnym przybyciem na szlak przemawia również to, że chociaż Barania nie jest najtrudniejszym ze szczytów w Beskidach, z pewnością wymaga czasu, aby pokonać ją w sposób komfortowy i mieć jeszcze czas na spędzenie paru chwil w schronisku Przysłop.
 

Jeżeli szukasz bazy wypadowej w okolicy, na szczególną uwagę zasługują dwa miasta: Bielsko-Biała i Szczyrk. Bielsko-Biała to stolica regionu, w której nie brakuje rozrywek kulturalnych i kulinarnych. Każdy, niezależnie od preferencji, znajdzie w tym dynamicznym mieście coś dla siebie. Szczyrk jest zdecydowanie mniejszy i nie panuje w nim taki miejski zgiełk jak w Bielsku, poza okresem zimowym: w czasie zimowych miesięcy staje się narciarską mekką i trudno w nim znaleźć miejsce noclegowe, jeśli nie zamówimy go z wyprzedzeniem.
 

Warto wiedzieć, że w obu miastach, a także wielu innych miejscowościach regionu Beskidu Żywieckiego i Śląskiego znajdziemy przestronne, wygodne apartamenty na każdą kieszeń. Zdecydowanie jest to region Polski, który warto wpisać na swoją listę obowiązkowych miejsc do zwiedzenia.

© 2023 Dream Apart - wszystkie prawa zastrzeżone.

design by : LEMONPIXEL.pl  /  Rezerwację online obsługuje : HOTRES.pl

Bezpieczny nocleg Covid free zone