cross out dream apart
preloader

REZERWACJA ON-LINE

  Przyjazd
  Wyjazd
Wyczyść
Wybierz date przyjazdu

Wielka pętla beskidzka - The Loop: przegląd atrakcji, obiektów i bazy noclegowej największego produktu turystycznego regionu

Nowy szlak długodystansowy, zwany Wielką Pętlą Beskidzką to trasa licząca ponad 250 kilometrów. Dla każdego miłośnika bezkresnych wędrówek po górach, jest to atrakcja, którą koniecznie trzeba poznać. Zobacz jak się do niej przygotować i co czeka Cię po drodze.
 

Wielka pętla beskidzka: The Loop - nowe wyzwanie dla miłośników gór

Czy wiesz, czym jest nowa atrakcja turystyczna, czyli Wielka Pętla Beskidzka? To projekt turystyczny, który zainicjowała Bielsko-Biała, Lokalna Organizacja Turystyczna Beskidy i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Dodatkowo w ten pomysł są zaangażowane schroniska turystyczne, znajdujące się na trasie, a także organizacje związane z turystyką i kulturą. Jeśli ktoś lubi długodystansowe szlaki piesze w Polsce, to zdecydowanie jest to przygoda warta uwagi. Cała trasa, z założenia zaczyna się na polanie pod Dębowcem, w Bielsku-Białej i w tym samym miejscu się kończy. Dla zwolenników wędrówek górskich, szlak w Dębowcu będzie zatem przyjemnym początkiem całej trasy.

 

Jak przygotować się na pokonanie długodystansowych szlaków górskich?

Długa wyprawa w góry to niezwykła przygoda, ale trzeba podejść do niej realnie i nie dać się zaskoczyć. Warunki w górach mogą się bardzo szybko zmieniać i dobrze spakowany plecak to podstawa tak wymagającej wędrówki pieszej. Sam plecak, jego waga i cechy są bardzo ważne, bo każdy piechur wie, że ciężki bagaż zwalnia tempo i przeszkadza w sprawnym poruszaniu się. Lekki, pojemny i nieprzemakalny, o pojemności około 60 litrów, taki powinien być idealny plecak. Jednak najważniejsza rzecz to jego wyposażenie, czyli apteczka lub niezbędne akcesoria higieniczne, scyzoryk, latarka, kubek termiczny, krem przeciwsłoneczny, zapalniczka. Do tego telefon z GPS-em i ładowarka - tego na pewno nie zapomnisz. Spakuj coś pożywnego na drogę, czyli wysokokaloryczny prowiant i izotonik, bo to zapewni Ci więcej sił na drogę. Wycieczki połączone z nocowaniem to konieczność zabrania śpiwora, małego ręcznika i kosmetyków w wersji mini. Szlaki długodystansowe wymagają solidnego przygotowania, tak aby na trasie cieszyć się już tylko przyrodą i wędrowaniem, a nie martwić o szczegóły.


Kobieta na szlaku the Loop w Beskidach
 

250 km - start i meta w dowolnym miejscu na trasie z dużą ilością przewyższeń

Wielka Pętla to imponująca trasa o długości aż 250 kilometrów, gdzie przewyższenia sięgają ponad 11 000 metrów. The Loop obejmuje poszczególne szlaki turystyczne takich rejonów jak Beskid Śląski, Beskid Żywiecki i Beskid Mały, a 27 maja 2023 odbyło się uroczyste otwarcie szlaku. Po drodze można spotkać dużo schronisk turystycznych i skorzystać z nich w razie potrzeby, tak aby czuć się wypoczętym i bezpiecznym na całej trasie. Cała trasa ma dużą szansę stać się międzynarodową atrakcją turystyczną. Zresztą jej nazwa szlak The Loop powstała właśnie w oparciu o takie założenie. Za pokonanie tego dystansu, Lokalna Organizacja Turystyczna Beskidy, wręcza nawet specjalne odznaki. Jak można zauważyć, całość jest bardzo dobrze przygotowana pod turystów, którym pozostaje już tylko dobry plan na całą wycieczkę i rezerwacja noclegów po drodze.

 

Dwa tygodnie w górach - tyle trwa średni urlop w Polsce

Dla miłośników gór, planowanie szlaków to największa frajda i jednocześnie wyzwanie. Aktywny wypoczynek jest coraz bardziej popularny, bo taki najdłużej się pamięta. W tym przypadku towarzyszy mu majestatyczna przyroda, piękno gór i daleka wyprawa w nieznane. To właśnie w dwa tygodnie, czyli tyle ile statystycznie wynosi urlop, można zwiedzić atrakcję, jaką jest pętla beskidzka. Warto zaplanować sobie wakacje w Beskidach i odpocząć na łonie natury, podejmując wyzwanie jakim jest pokonanie trasy The Loop. Pamiętajmy o tym, że urlop w górach to nie tylko letnie wyprawy, ale także wypoczynek zimą. Cała rodzina w górach, a nawet wyjazd zimą z czworonogiem, to wszystko jest możliwe, trzeba tylko dobrze zaplanować całość.

 

Najciekawsze atrakcje wielkiej pętli od Beskidu Śląskiego po Żywiecki i Mały

Wielka Pętla to szereg ciekawych miejsc, które koniecznie trzeba poznać, aby poczuć się jak prawdziwy wędrowca. Są to między innymi: SzyndzielniaKlimczok, Błatnia, Brenna, Równica, Czantoria Wielka, Stożek, Przełęcz Kubalonka, Barania Góra, Węgierska Górka, Babia Góra, Zawoja, Jałowiec, Chata Adamów, Stacja Abrahamów, Słowianka, Rysianka, Hala Miziowa, Pilsko, Park Etnograficzny w Ślemieniu, Chata Gibasówka, Beskid Mały, Międzybrodzie, Góra Żar, a także Soła, Rogacz i Magurka, Kozia Góra. Cała trasa kończy się w Szyndzielni i tym sposobem pętla się zamyka, stąd właśnie wzięła się nazwa trasy. Szyndzielnia szlaki turystyczne to między innymi Klimczok, Błatnia, Kozia Góra, Szczyrk, Bystra, Brenna, Olszówka, Wapienica i Jaworze. Jest jeszcze Mała Pętla Beskidzka, czyli obszar Beskidów i Śląska Cieszyńskiego, liczący sobie około 100 kilometrów. Często można się spotkać z takim określeniem jednodniowej wycieczki, gdzie ważnym punktem jest Trójwieś Beskidzka i miasto Wisła, a także miasto Żywiec i wjazd kolejką na górę Żar. Dla prawdziwych zdobywców szczytów górskich, czeka prawdziwe wyzwanie, czyli zdobycie trasy, jaką jest Korona Beskidów. Składa się ona z 10 szczytów, gdzie każdy z nich jest najwyższy w swojej grupie. Są to kolejno takie szczyty jak Skrzyczne, Czupel, Babia Góra, Lubomir, Mogielica, Turbacz, Radziejowa, Wysoka, Lackowa, Tarnica. Najlepsze szlaki w Beskidzie Śląskim to szansa na poznanie rodzimej przyrody.


Schronisko górskie na trasie The Loop w górach
 

Schroniska i ciekawe obiekty na trasach szlaków pętli The Loop

Cała pętla The Loop jest pierwszym długodystansowym szlakiem górskim, obejmującym tak duży obszar. Ten nowy szlak w Beskidach, pozwoli turystom obejrzeć znane i piękne szczyty górskie, a także daje możliwość zatrzymania się w licznych schroniskach po drodze. Przyjrzyjmy się jakie obiekty spotkamy na poszczególnych fragmentach trasy. W Beskidzie Śląskim można trafić na Schronisko PTTK na Szyndzielni, najstarsze schronisko w Beskidach. Oprócz tego znajdziemy tam również Schronisko PTTK na Klimczoku i na Błatniej. Następnie warto wziąć pod uwagę Schronisko na Soszowie Wielkim i Schronisko PTTK Stożek, a także Przysłop pod Baranią Górą. W Przełęczy Kubalonka jest kilka prywatnych zajazdów. Co oferuje Beskid Żywiecki? Tu zatrzymamy się w Stacji Turystycznej Abrahamów i Stacji Turystycznej Słowianka. Po drodze mijamy też Schronisko PTTK na Rysiance i Schronisko PTTK na Hali Miziowej. Dla miłośników namiotów, idealna będzie baza namiotowa Głuchaczki. Do wyboru mamy także Schronisko PTTK na Markowych i Chatkę Adamy, przy czym ta ostatnie jest dostępna tylko w lecie, w okresie ferii i w weekendy. Gdzie zatrzymamy się w Beskidzie Małym? Do dyspozycji turystów jest Chatka Gibasówka i Schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej.

 

Największa baza noclegowa: zaplanuj trasę i zarezerwuj noclegi z różnych miejsc w pobliżu szlaków

Trasy Beskid Śląski to wyzwanie górskie, jednak aby wędrować kilka lub kilkanaście dni, trzeba wiedzieć, jakie noclegi są dostępne na trasie. Beskid Śląski to oczywiście znana miejscowość turystyczna, jaką jest Szczyrk, gdzie przechodzi wiele szlaków turystycznych obejmujących The Loop. Najbliżej znajduje się Schronisko PTTK na Klimczoku, a okoliczne szczyty to Skrzyczne, Malinowska Skała, Magura i Klimczok. Pobyt w Szczyrku to wiele atrakcji, między innymi fascynujące jaskinie i świetne trasy rowerowe. Kolejna znana miejscowość turystyczna i uzdrowisko w jednym to Ustroń, skąd rozchodzi się wiele szlaków turystycznych. Jeden z nich to Główny Szlak Beskidzki, prowadzący od centrum miejscowości na Równicę, a także ten od Ustronia Polany na Czantorię. Trasa Szlaku Beskidzkiego ma swój początek właśnie w Ustroniu. Liczne ośrodki narciarskie i trasy rowerowe to dodatkowa atrakcja. Nie zapominajmy o Perle Beskidów, czyli Wiśle, która jest największym kurortem w Beskidzie Śląskim. Można zacząć wycieczkę po Wiśle od zwiedzania deptaka i rynku, następnie zobaczyć Muzeum Narciarstwa, skocznię narciarską, Aleję Gwiazd Sportu i drewniany Pałacyk Myśliwski Habsburgów, a to tylko niektóre z wybranych atrakcji, które warto zobaczyć w Wiśle.

© 2023 Dream Apart - wszystkie prawa zastrzeżone.

design by : LEMONPIXEL.pl  /  Rezerwację online obsługuje : HOTRES.pl

Bezpieczny nocleg Covid free zone