cross out dream apart
preloader

REZERWACJA ON-LINE

  Przyjazd
  Wyjazd
Wyczyść
Wybierz date przyjazdu

Workation – co to jest i jak znaleźć odpowiednie miejsce do pracy zdalnej?

W dobie dynamicznego rozwoju technologii i zmieniających się zwyczajów pracy, pojęcia takie jak "praca zdalna" czy "zdalny tryb pracy" zyskują coraz większą popularność. Jednakże, w miarę jak granice między życiem zawodowym a prywatnym stają się coraz bardziej elastyczne, pojawiają się także nowe formy łączenia pracy z przyjemnościami. Jedną z nich jest "workation" – połączenie pracy zdalnej z wypoczynkiem, które pozwala pracownikom wykonywać swoje obowiązki z dowolnego miejsca na ziemi. Choć brzmi to jak idealne rozwiązanie, warto przyjrzeć się bliżej temu trendowi i zastanowić się, czy jest to opcja dla każdego.
 

Workation a praca zdalna – kto może sobie pozwolić na pracę łączoną z wypoczynkiem?

 

Praca zdalna, znana także jako telepraca, umożliwia wykonywanie obowiązków zawodowych spoza tradycyjnego biura. Wspierana przez narzędzia komunikacyjne i technologie informatyczne, pozwala pracownikom osiągnąć wyższą elastyczność i równowagę między życiem zawodowym a osobistym. Workation idzie o krok dalej, oferując nie tylko pracę w odległym miejscu, ale także możliwość cieszenia się atrakcjami turystycznymi i wypoczynkiem w międzyczasie.

Nie ulega wątpliwości, że workation to nie jest rozwiązanie dla każdego. Każdy decydujący się na workation powinien zdawać sobie sprawę z tego, że zachowanie równowagi między pracą a wypoczynkiem bywa niezwykle trudne. I wbrew temu, czego mogą obawiać się niektórzy pracodawcy, wcale szala nie musi przechylać się na rzecz wypoczynku.

Osoby, którym trudno jest planować swoją pracę mogą wpaść w cykl ciągłego myślenia o obowiązkach. Może to prowadzić nie do spadku produktywności, ale wręcz nadmiernego obciążenia obowiązkami zawodowymi i brania na siebie zbyt wiele. Sama jednak świadomość tego, jak ważne jest planowanie całego dnia i trzymanie się ustalonego porządku sprawi, że workation okaże się strzałem w dziesiątkę dla każdej osoby szukającej urozmaicenia od pracy w biurze czy domu.

Kobieta w trakcie workation w polskich górach
 

Workation w Polsce: odkryj potencjał pracy zdalnej w malowniczym sercu Beskidów!

 

Jeśli planujesz wyjechać na workation, w Polsce masz naprawdę bardzo wiele możliwości, które gwarantują Ci pracę zdalną i wypoczynek w różnorodnych "okolicznościach przyrody". Jedną z ciekawszych destynacji dla tzw. cyfrowych nomadów, są Beskidy.

W samym sercu Beskidów można znaleźć wiele urokliwych miejsc, które stają się idealnymi miejscami do łączenia pracy zdalnej z wypoczynkiem. Malownicze krajobrazy, czyste powietrze i spokojna atmosfera tworzą inspirujące otoczenie sprzyjające skupieniu i produktywności.

Dużą popularnością wśród miłośników workation cieszy się niegdysiejsza stolica województwa - Bielsko-Biała. To miasto zapewnia wszystko, czego można chcieć zarówno do pracy, jak i wypoczynku. Jest to przyjemna baza wypadowa w Beskidy dla tych, którzy lubią wspinaczki górskie, ale miasto zapewnia także wszelkie atrakcje dużych miast. Liczne restauracje, puby i regularnie organizowane koncerty oraz festiwale przyciągają turystów z całej Polski, jak również Czech i Słowacji.

W pobliżu Bielska-Białej znajduje się urokliwa Porąbka. To miejsce dla osób szukających ucieczki od zgiełku miejskiego i ceniących piękne widoki oraz zanurzenie w przyrodzie. Do gustu tym miłośnikom workation powinno także przypaść Zarzecze. Dla tych, którzy nie wyobrażają sobie wypoczynku bez wody, ciekawą opcją okażą się apartamenty nad Jeziorem Żywieckim. Dostępne przez cały rok, oferują zachwycające widoki, doskonałe trasy spacerowe i rowerowe, a w sezonie również i możliwość kąpieli.

Rozwiązaniem, które pojawiło się stosunkowo niedawno i przykuwa uwagę osób ceniących nietuzinkowe destynacje jest kurort w Kozubniku. Słynny w latach 70-tych kurort podupadł wraz z początkiem lat 90-tych, pozostawiając po sobie industrialne ruiny, przyciągające fanów tego typu osobliwości. Obecnie Kozubnikowi przywracana jest dawna świetność, ale w nowym wydaniu.

Zastanawiasz się, które rozwiązanie jest dla Ciebie? Przeczytaj kolejny artykuł: Apartament vs hotel - który wybór jest lepszy?
 

Workation oferty w Beskidach na pobyt długoterminowy - znajdź balans między pracą a wypoczynkiem

 

Coraz więcej ośrodków w polskich Beskidach dostrzega potencjał, jaki niesie za sobą trend workation. Dlatego oferują oni specjalne pakiety dla pracowników zdalnych, które łączą atrakcyjne warunki zakwaterowania z dostępem do niezbędnej infrastruktury do pracy. Sale konferencyjne przekształcają się w ergonomiczne stanowiska pracy, a prywatne bungalowy w komfortowe biura z widokiem na góry.

Przykładowe oferty workation w Beskidach obejmują nie tylko noclegi, ale także dostęp do strefy relaksu, sauny, basenu czy masażu. To wszystko po to, aby w jeszcze ciekawszy sposób móc łączyć wykonywanie obowiązków zawodowych z codziennością.

Praca zdalna lub też praca hybrydowa to idealny sposób na wprowadzenie urozmaicenia do codzienności zawodowej: w przypadku wynajmu długoterminowego możemy wręcz stworzyć swój drugi dom w dogodnej dla siebie lokalizacji. Takie rozwiązanie wybierane jest np. przez osoby ceniące aktywny wypoczynek, które nie chcą marnować po pracy czasu na dojazdy i cieszyć się górami czy morzem nie tylko w weekendy. To także propozycja dla osób mniej aktywnych, ale lubiących zmianę miejsca i podróżowanie.

Mężczyzna pracujący zdalnie, workation w Polsce
 

Workation, przyszłość pracy czy tylko krótkotrwały trend?

 

Pytanie, czy workation to jedynie chwilowy trend czy też przyszłość pracy, pozostaje otwarte. O ile praca zdalna zdążyła się już zakorzenić w naszej rzeczywistości, o tyle workation może być kolejnym krokiem w rewolucji sposobu, w jaki pracujemy. Połączenie pracy z podróżowaniem i poznawaniem nowych miejsc może przyczynić się do wzrostu kreatywności oraz nowych perspektyw w pracy zawodowej.

Jednakże, zanim workation stanie się powszechną praktyką, potrzebne są pewne regulacje i standardy. Pracownicy i pracodawcy muszą wspólnie ustalić zasady dotyczące wynagrodzenia, godzin pracy, dostępu do narzędzi oraz oczekiwań względem wyników. Ponadto, nie każde stanowisko pracy nadaje się do pracy zdalnej, co oznacza, że workation nie będzie opcją dla wszystkich branż czy zawodów.

Podsumowując, workation to intrygujący trend, który łączy pracę zdalną z wypoczynkiem w atrakcyjnych miejscach. Choć nie dla każdego, może być on inspiracją do tworzenia nowych modeli pracy, w których granice między pracą a życiem prywatnym stają się bardziej elastyczne. Jednak aby workation stał się powszechną praktyką, potrzebne są odpowiednie regulacje oraz świadomość ze strony pracowników i pracodawców. Czy workation to przyszłość pracy? Czas pokaże, czy ten trend utrzyma się na dłużej i zmieni nasze podejście do sposobu, w jaki pracujemy.

© 2023 Dream Apart - wszystkie prawa zastrzeżone.

design by : LEMONPIXEL.pl  /  Rezerwację online obsługuje : HOTRES.pl

Bezpieczny nocleg Covid free zone