cross out dream apart
preloader

REZERWACJA ON-LINE

  Przyjazd
  Wyjazd
Wyczyść
Wybierz date przyjazdu

Wakacje w Polsce – góry czy morze? Podpowiadamy, jak rozwiązać ten odwieczny dylemat

Morze czy góry? To pytanie zadaje sobie większość turystów planujących wczasy w kraju. Tymczasem wcale nie trzeba iść na kompromis, tylko wybrać miejsce, które łączy w sobie cechy morza i gór. Poznaj miejscowości w Beskidach, a szczególnie te położone nad jeziorami.
 

Gdzie na wakacje w Polsce: ciepły piasek czy górskie szlaki?

 

Wybór wakacyjnej destynacji jest bardzo ważny, bo dzięki temu gwarantuje nam pełen relaksu wypoczynek od codziennych obowiązków. Te dwa tygodnie urlopu to dla niektórych jedyna okazja do naładowania akumulatorów na nadchodzący rok. Gdzie najlepiej spędzać wakacje? Na to pytanie każda rodzina musi odpowiedzieć sobie sama i sprawdzić różne lokalizacje, biorąc pod uwagę potrzeby wszystkich domowników. Polskie morze od zawsze cieszy się ogromną popularnością, a wielka woda przyciąga turystów z całej Polski. Do tego mnóstwo piasku, wiatr we włosach, deptaki morskie i piękne zachody słońca. Morskie atrakcje to plażowanie, podróże statkiem, nadmorska przyroda i atrakcja dla miłośników sportów wodnych. Poza tym piasek to niekończąca się zabawa dla dzieci, szczególnie tych najmłodszych. Czy górskie szlaki mogą się temu równać? Owszem, ale tylko dla tych, którzy lubią aktywny wypoczynek i majestatyczne góry, a także długie, piesze wędrówki. Wyprawa górska w nieznane to dla wielu osób czysty relaks i spotkanie z dziką przyrodą. Dylemat góry czy morze zawsze był aktualny, ale można go sobie ułatwić, biorąc pod uwagę takie miejsca jak jeziora w górach w Polsce.
 

Wakacje nad morzem czy urlop w górach – porównanie pogody w sezonie letnim

 

Pogoda na wakacjach to niekończąca się opowieść, bo to właśnie od niej zależy, jak spędzimy urlop. Jeśli jedziemy na wyjazd, gdzie cały czas pada, wakacje muszą być zupełnie inaczej zorganizowane i wtedy cała rozrywka opiera się na zwiedzaniu zabytków pod dachem, jeśli takie są, lub spacerach w pelerynach. Szczególnie dokuczliwy jest mocny deszcz nad morzem bo nie można plażować ani w pełni cieszyć się urokiem morskich atrakcji. Wielu turystów obawia się urlopu nad morzem właśnie ze względu na dość niestabilną pogodę w tym rejonie. Przyjmuje się, że najbadziej stabilny pogodowo powinien być sierpień, choć najczęściej w lipcu i początkiem sierpnia zdarza się typowo upalna pogoda. Należy pamiętać, że od połowy sierpnia poranki i wieczory są już nieco chłodniejsze. Morze jest pogodowo zmienne i najlepiej planować urlop na krótko przed wyjazdem lub nastawiać się na inne rozrywki w razie niepogody. Z kolei zmienność pogody w górach to coś, co jest wpisane w specyfikę tego rejonu. Mocne słońce w górach potrafi grzać skórę, a za chwilę pojawia się intensywny deszcz, nie są niczym nadzwyczajnym. Przy tym chłodniejsze wieczory i poranki to normalna sprawa w górach. Wypoczynek w Polsce może być ciekawy, trzeba tylko znaleźć najlepsze miejsce na wyjazd.


Zachód słońca nad górami w Beskidach
 

Fajne miejsce na wakacje w Polsce: Bałtyk czy Beskidy – co lepsze dla zdrowia?

 

Gdy zastanawiasz się, gdzie na wakacje w Polsce warto pojechać, to możesz wybierać wśród znanych i bardziej spokojnych miejscowości Beskidu. Beskidy jako pasma górskie w Karpatach, rozciągają się na dystans aż 600 kilometrów. Wakacje w Beskidach gwarantują spokojny i relaksujący urlop, a także spotkanie z dziką przyrodą. Ale to nie wszystko, bo już powyżej 1000 m n.p.m. organizm wytwarza większą ilość czerwonych krwinek, a tlen jest szybciej transportowany, dzięki czemu wyrabia się kondycję i samopoczucie jest od razu lepsze. Poza tym można się wyciszyć i odstresować, wędrując po malowniczych szczytach, a właściwie każdemu przyda się obniżenie poziomu stresu. Zmiany temperatury, wilgotności i ciśnienia wpływają adaptacyjne na organizm, który szybko przystosowuje się do nowych warunków, a ma to wpływ głównie na układ krążenia i oddechowy. Oczywiście urlop w Polsce nad morzem to również samo zdrowie, bo każdy zna zdrowotne właściwości jodu. Takie powietrze pozwala na zaczerpnięcie mocnego wdechu, dotlenienie organizmu i nawilża śluzówki nosa i wspomaga ich regenerację. Cenne składniki mineralne z powietrza nadmorskiego pozwalają

 

Wakacje z dziećmi w Polsce, gdzie warto wybrać się na rodzinny wypoczynek?

 

Wypoczynek z dziećmi wymaga doskonałej organizacji i wybrania takiego miejsca, gdzie są atrakcje dla dzieci. Bez tego, urlop może być ciężki zarówno dla najmłodszych, którzy będą się nudzić, jak i dla rodziców, nie mających chwili wytchnienia. Sprawdzona lokalizacja dla rodzin z dziećmi to Wisła, gdzie można znaleźć fantastyczne place zabaw. Warto wspomnieć o placu zabaw Skolnity, gdzie jest domek na drzewie, a w sezonie letnim basen z łódkami i karuzela z pontonami. Także zimą nie można się nudzić w Wiśle, bo tamtejszy zimowy plac zabaw to nie lada atrakcja. Są tam zjazdy saneczkowe i karuzela pontonowa, a także tarcza na śnieżki. Który dzieciak nie lubi zimowych szaleństw? Jak widać, miejscowość jest doskonale przygotowana dla najmłodszych turystów i nie pozwoli im się nudzić.

Rodzina z dzieckiem w górach oglądająca wschód słońca
 

Połączenie gór i morza – czy to możliwe? Odkrywamy jeziora w polskich górach

 

Jeśli nie możesz się zdecydować co wybrać, czy urlop nad morzem czy też typowo górskie wyprawy, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość - możesz wybrać jezioro w polskich górach, gdzie pojawia się dużo możliwości wyboru. Nie musisz ograniczać się do jednej aktywności, tylko dowolnie wybierać ulubioną formę spędzania wolnego czasu. Sporty wodne na jeziorze? To doskonały pomysł. Następnego dnia możesz pójść na wyprawę w góry i podziwiać piękno przyrody na majestatycznych szczytach. Piesze wędrówki całą rodziną po górskich szlakach? To także doskonały sposób na relaksującą wyprawę. Takie wakacje w Polsce mogą być bardzo atrakcyjne i nie trzeba wcale wybierać zagranicznych kierunków jak Grecja czy Chorwacja. Czy znasz Zarzecze lub Międzybrodzie? Jeśli nie, to najwyższy czas sprawdzić te miejsca. Na pewno jest Ci znany Szczyrk, który jest oddalony zaledwie 20 kilometrów od Jeziora Żywieckiego. Jest on doskonałą bazą wypadową nad to piękne jezioro, ale i na Górę Żar. Nie można się tutaj nudzić i każdy znajdzie coś dla siebie. Polska na wakacje czeka na odkrycie i zanim wybierzesz urlop za granicą, warto sprawdzić rodzime atrakcje.

 

Wczasy w Polsce - gdzie zatrzymać się na nocleg w górach z dala od tłumów?

 

Jeśli planujesz wczasy w Polsce, to z pewnością zastanawiasz się, gdzie wybrać nocleg. Wyprawy w góry wymagają dokładnego przygotowania, a najważniejszy punkt do zrobienia to znalezienie odpowiedniej kwatery. Czy znasz fajne miejsce na wakacje w Polsce? Jest ich naprawdę dużo. Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Beskid Mały, Jezioro Żywieckie - to z pewnością miejsca, które kuszą turystów. Wśród spokojnych okolic w górach, wymienia się choćby Ustroń, gdzie czeka między innymi Park Zdrojowy i liczne szlaki górskie. Z tej miejscowości w Beskidzie Śląskim prowadzi szlak na Małą i Wielką Czantorię, szlak czerwony na Równicę, szlak zielony na Orłową i główny Szlak Beskidzki. Takie wakacje z dziećmi w Polsce mogą być pełne niespodzianek, a polskie miejscowości uzdrowiskowe oferują bogate atrakcje dla dzieci i dorosłych.

© 2023 Dream Apart - wszystkie prawa zastrzeżone.

design by : LEMONPIXEL.pl  /  Rezerwację online obsługuje : HOTRES.pl

Bezpieczny nocleg Covid free zone